Search

Visitors Counter

TodayToday46
YesterdayYesterday51
This_WeekThis_Week46
This_MonthThis_Month1783
All_DaysAll_Days137269
Your_IP 18.213.192.104

W tym artykule opiszę mój proces migracji CMS-a Joomla z bardzo starej wersji 1.5.15 do 2.5.11. Obecnie jest już wydana wersja 3.0, ale mój serwer nie spełnia wszystkich jej wymagań. 

Na początku ściągnąłem dodatek jUpgarade ze strony producenta http://redcomponent.com/redcomponent/jupgrade. Dodatek jest darmowy, jednak wymaga się rejestracji na stronie. Zauważyłem, że po wypełnieniu wszystkich potrzebnych pół nie trzeba klikać w mail weryfikacyjny, co przyspiesza proces ściągania.

Po zainstalowaniu go poprzez panel administracyjny, oraz zakładkę Rozszerzenia / Instalator, w menu Komponenty pojawił się jUpgrade. Po wybraniu pozycji otrzymałem komunikat "Mootools 1.2 not loaded. Please enable "System - Mootools Upgrade" plugin.". Niestety nie znalazłem takiego modułu w swoich dodatkach.

Aby komponent mógł pracować potrzeba więc najpierw zaktualizować Joomle do wersji 1.5.25 za pomocą plików pobranych spod adresu JoomlaCode. 

Rozpakowane pliki należy podmienić z plikami znajdującymi się na naszej stronie internetowej. Przed ta operacja dobrze jest wykonać kopię bezpieczeństwa. 

Po tej prostej operacji nasz CMS zwiększy wersję do 1.5.25.

Otwierajac komponent jUpgrade w dalszym ciągu otrzymujemy komunikat, informujący o tym,  że Mootools jest nie załadowane. Tym razem jednak znajduje się on już w menu Rozszerzenia / Dodatki. Po uaktywnieniu go możemy przystąpić do aktualizacji Joomli do wersji 2.5.4.

W tym celu pobieramy pakiet Joomla_2.5.4-Stable-Full_Package, rozpakowywujemy i zapisujemy w katalogu /jupgrade na naszym serwerze.

Następnie w Preferencjach komponentu jUpgrade zmieniamy opcję "Pomiń pobieranie" oraz "Pomiń rozpakowywanie" na tak. Gdy wszystko jest już gotowe klikamy przycisk Rozpocznij Migrację. Niestety w moim przypadku nie działał w przeglądarce Google Chrome. Próba uruchomienia migracji w przeglądarce Mozilla Firefox zakończyła się sukcesem.

Nowa wersja Joomli znajduje się w katalogu jUpgrade. Wpisując adres naszej strony, na końcu dodając /jupgrade możemy sprawdzić jej działanie. Jest to o tyle dobre, że stara wersja wciąż funkcjonuje i w razie gdy coś nie będzie działało tak jak powinno nasi odwiedzający mogą dalej korzystać z naszego serwisu. Jeżeli wszystko działa jak potrzeba wystarczy z głównego katalogu naszej strony usunąć wszystkie pliki i katalogi poza jupgrade. Następnie przenosimy cała zawartość pozostałego folderu do głównego katalogu witryny. Po tej operacji wszystko działa a my cieszymy się nową wersją naszego CMS-a.